Repliki air soft guns

Repliki air soft guns to jedne z najbardziej szczegółowo odwzorowanych modeli broni.

Strzelają amunicją 6mm, ale zdarzają się większe kalibry. W tym dziale poświęcimy trochę czasu na opisy pewnych broni. Podzielimy je na pistolety, karabinki, karabiny i broń snajperską. Wyjaśnimy również, czym różni się strzelec wyborowy od snajpera.

Napiszę tu kilka cennych wskazówek jak dokonać wyboru repliki.

Pierwszym aspektem będzie rodzaj napędu: sprężynowy, elektryczny, gazowy.

Napęd sprężynowy – repliki z takim napędem z reguły najtańsze i najprostsze, ich mechanizm pozwala na oddanie pojedynczego strzału poprzez naciągnięcie sprężyny. Sprężynę każdy z nas naciąga oczywiście ręcznie, zazwyczaj przy pomocy suwadła. Zostaje nam już tylko nacisnąć spust i … mechanizm zwalnia sprężynę, która po zwolnieniu napędza tłok . Spręża on powietrze, co daje nam wystrzał kulki. Dzięki takiemu układowi możemy je stosować niemal bez obaw w każdych warunkach atmosferycznych. Repliki sprężynowe produkowane są zarówno przez firmy chińskie, jak i firmy markowe (o samych firmach nieco później), a rodzaje replik to oczywiście pistolety, pistolety maszynowe, karabiny szturmowe, strzelby. Jednak tendencja pozostaje taka, że to chińscy producenci zdominowali segment rynku odpowiadający replikom sprężynowym, a markowy sprzęt sprężynowy raczej tani nie jest. Co ciekawe repliki strzelb dosyć często wybierane są przez nowicjuszy. Niestety zazwyczaj do tanich chińskich replik nie ma dostępnych części zapasowych i bez wiedzy i warsztatu, w którym można by było “coś” dorobić może się okazać, że replika pójdzie na śmietnik.

Repliki gazowe – najczęściej występujące w postaci broni bocznej – pistolety, jednak coraz bardziej popularne także w formie repliki głównej. Repliki zasilane są przede wszystkim tzw. green gazem, ale co2 też się zdarza. Zasada działania jest następująca – poprzez naciśnięcie spustu uwalniamy znajdujący się w magazynku lub naboju gaz, który powoduje wystrzał. Ceny replik gazowych zaczynają się od 100 zł, a kończą nawet na kilku tysiącach. Repliki gazowe posiadają jednak niemal magiczny wabik w postaci ruchomego zamka, co powoduje, że są bardziej realistyczne. Repliki gazowe mają jednak kapryśną naturę i lubią tylko ciepło. Gaz niestety – z uwagi na swoje właściwości – odmawia posłuszeństwa, kiedy temperatura otoczenia jest dosyć niska. Kolejną wadą są “puszczające” zaworki i uszczelki – dotyczy to głównie tańszego sprzętu. Jednak najważniejszym determinantem jest dość wysoki koszt użytkowania. Przykładowo kupując 1000ml green gazu napełnimy nim tylko kilka/kilkanaście magazynków i tak w kółko. Repliki gazowe produkowane są oczywiście w Chinach (te tańsze), ale także przez markowych producentów w innych krajach (Cheytach m-200 6500 zł).

Repliki elektryczne – najbardziej popularne, produkowane w Chinach oraz przez markowe firmy. Ich konstrukcja pozwala na umieszczenie w środku tzw. gearboxa – serca repliki. Gearbox to mechanizm, który w uproszczeniu przy pomocy silnika, kilku zębatek, tłoka, prowadnicy sprężyny, sprężyny – powoduje, że po naciśnięciu spustu mechanizm naciąga o potem zwalnia sprężynę i dochodzi do wystrzału. Zasada podobna do replik sprężynowych, jednak tutaj wszystko pracuje w mechanizmie zasilanym przez ogniwa elektryczne. Repliki elektryczne swoją popularność zawdzięczają ogromną dostępnością wszelakich typów i modeli a także ilością części zamiennych. Koszt ich eksploatacji też jest niski. Ceny replik elektrycznych zaczynają się od 100 złotych – są to głównie repliki chińskie. Wykonane całkowicie z plastiku, także wszelkie mechanizmy, zębatki, śrubki zrobione są z tworzyw. Ceny repliki z metalowym mechanizmem gearbox (wyjątkiem są pistolety elektryczne typu AEP, których ceny zaczynają się od około 150 złotych) wynoszą od ok. 350zł i sięgnąć mogą tysięcy złotych, w zależności od parametrów, wykonania, możliwości i producenta danej repliki. Replik z plastikowym gerboxem nie polecam – wyobraźcie sobie samochód z takowym silnikiem.